Před koupením nové krajty do chovu je velmi důležité, mít pro ni připravené kompletně zařízené terárium. Had se může bez problémů velmi rychle aklimatizovat, aniž by došlo k ohrožení jeho kondice a zdravotního stavu.
Jsou dva základní způsoby chovu krajty královské. Chov krajty v teráriu, napodobující přírodní podmínky a je velmi estetický a druhá metoda užívaná nejčastěji ve velkých chovech, je regálový systém. Velikost terária by neměla překročit 1,5 násobek délky chovaného hada a neměla by být menší, než dvě třetiny délky krajty umístěné v daném teráriu. Mnoho chovatelů věří, že není nutné poskytovat krajtě velký prostor za předpokladu, že má k dispozici dostatek vhodné podestýlky a úkrytů. Vychází z faktu, že krajty královské, stejně jako další hadi, jsou plachá zvířata a vyhledávají tmavé úkryty a stísněné tmavé prostory.
Na různých diskusích, na př. na Facebooku často dochází k rozepřím, kde rychle dochází argumenty a nastupují osobní urážky a útoky. Šokujíci je často i neznalost některých chovatelů a velmi často i bezohlednost vůči zvířatům. Drsňácké slečny se chechtají názoru, že i krmný hlodavec je zvíře, cool frajeři doporučují „mrdnout s myší o zeď“ (citace) a normálnímu chovateli se u toho zvedá žaludek.
Rozhodl jsem se proto uveřejnit několik, možná sérii článků na dané téma a samozřejmě nejde jen o krajty královské a hady vůbec, ale své problémy znají i chovatelé jiných druhů plazů a znají taky své drsňácké slečny a cool frajery. Není možné nečinně přihlížet k (v mnohých případech) týrání zvířat, nebo se tím dokonce bavit. V krajním případě musí nastoupit tvrdá represe. Uvítám články dalších chovatelů. Výsledkem může být vyšší úroveň našich chovů a větší komfort zvířat v našich chovech.
Chov v zásuvkových boxech (Racks systém) je v posledních letech častý. Rozumíme tím chov v boxech, které jsou jako zásuvky uloženy v regálech. Box je osazen většinou jen hadem, miskou na vodu a trochou substrátu. Úkryty, nebo boxy s vlhkým mechem pro zvýšení vlhkosti chybí ve většině případů. Had je chován za optimální teploty a nízké hladiny osvětlení. Racks se používají nejen k chovu mladých hadů, ale také k chovu dospělých hadů všech druhů. Tam také dochází k páření, kdy je samec přidán do boxu k samici a poté opět odstraněn.
Krajta královská, Ball Python, Königspython (Python regius), rod Pythonidae.
Je jeden z velkých hadů a je běžný napříč západní a střední Afriky. Jeho území se rozprostírá od východu Gambie po Súdán.
Stejně jako všechny členy rodu Python, je netoxický skrtič. Ball python může dosáhnout délky 2 m (obvykle jsou ale o něco menší). Je to nejmenší druh v rodu Authentics krajt. I když je moje Loki asi 1,60 m dlouhá.
Justin Kobylka – 12. února 2014
O stravovacích zvyklostech krajt královských a jejich vybíravosti by se toho dalo napsat spoustu. … nový majitel může být někdy dost rozhozený z dlouhých přestávek mezi krmením. Pro lidi, kteří jí třikrát denně, je totiž vážně těžké zvyknout si na zvíře, které vydrží bez jídla i 6 měsíců.
Když jsem s krajtami začínal, měl jsem samičku, která bez jídla vydržela 13 měsíců (a neměla žádné viditelné zdravotní problémy), než se uklidnila a stal se z ní opět vzorný modelový hadí občan.
Před zařazením samice krajty královské do chovu se musíme ujistit, že má dostatečnou váhu a je připravena na páření. Samice by měla být alespoň 3 roky stará a její váha by měla být minimálně cca 1500g.
Samci jsou chovu schopni dříve, ale jejich váha by měla dosáhnout alespoň 800 – 900g. Lepších výsledků v chovu se dosáhne tím, že krajty připravíme na chovnou sezónu přechodným snížením teploty v teráriu. Jedná se o tzv. zimování. Tato příprava ale nebývá bezpodmínečně nutná. Stejně dobrých výsledků je dosahováno bez zimování hadů. Odborná literatura uvádí, že nižšší teploty napomáhají samici ve vytváření folikulů v době, kdy se připravuje na rozmnožování.
Přirozený odchov …. protože dnes mnoho chovatelů chová krajty královské jen kvůli zisku, často se zapomíná na podstatu chovu a mnoho detailů a zajímavosti se tak vytrácí. Chovatel krajt královských, pokud chová hady jako svoje hobby a není pro něho důležitý zisk z chovu, si může položit otázku: proč se nepokusit o přirozený odchov bez inkubátoru a proč nenechat vše na přírodě? Tento způsob chovu mu může přinést nejen potěšení ze snůšky vajec, ale potom každý den, až do vylíhnutí mláďat přináší zajímavé momenty, než se konečně objeví mláďata u samice.